Do Anglie za angličtinou a...
Na přelomu října a listopadu, v čase Dušiček a Halloweenu, se gymnazisté z Rájce-Jestřebí a školáci ze Žďárné jednoho pátečního rána vydali na dlouhou cestu za poznáním, zážitky a rodilými mluvčími do anglického městečka Barnstaple. Cesta autobusem byla sice dlouhá, protože v Německu jsme v obou směrech popojížděli v kolonách, ale pobyt byl natolik příjemný, že byl vlastně smutně krátký.
Se sobotním úsvitem jsme vplouvali do Doveru a uháněli k Londýnu, abychom dohnali zmeškaný trajekt. Vše se podařilo, Londýn nás přivítal polojasnou oblohou a citelným větrným chladem. Užili jsme si London Eye, Tower Bridge, Houses of Parliament, Downing Street 10, Covent Garden a mnoha dalších londýnských atrakcí a pamětihodností. Zvládli jsme jako téměř padesátičlenná skupina použít metro čili „underground“ i s přestupem! Večer jsme se přesunuli od Tate Gallery do jednoho hostelu, kde jsme se po namáhavé cestě dočkali skromného, ale funkčního ubytování. Všudypřítomná halloweenská výzdoba dodávala staré budově hostelu punc kouzelného potterovského světa. Po nedělní toustové anglické snídani začalo pršet, ale to nám vůbec nevadilo. Vyšli jsme se rozhlédnout na Londýn z Primrose Hill a občerstvili se v nedaleké tradiční tržnici Camden a … bye bye, London!
Cestou do města Barnstaple v hrabství Devon na jihozápadě Anglie jsme se několik hodin procházeli a meditovali u fascinujícího Stonehenge a ohřívali se v přilehlém turistickém a výstavním centru. Večer si studenty rozebraly jejich anglické hostitelské rodiny a tím začal týden reálné „anglické“ angličtiny, intenzivních jazykových lekcí, výletů a poznávání domácích zvyklostí našich ubytovatelů.
V jazykové škole SOL se studentům, ale i našim angličtinářům věnovalo trio zkušených lektorů. Výuka byla přínosná, efektivně provázaná s výlety na atlantické pobřeží (Ilfracombe, Woolacombe, Westward Ho! Beach a Lynton & Lynmouth) i do správního města Exeter s jeho nádhernou katedrálou a nejužší uličkou Evropy. Vždy nás provázel průvodce, který povídal o místech, kudy jsme projížděli, nebo dával studentům hádanky a rozmanité úkoly. Novinkou byl výlet do původní a civilizací téměř nedotčené rybářské vesnice Clovelly, kde k dopravě věcí do domu i z domu používají typické sáně. Studenti měli během týdne dostatek příležitostí poznat městečko Barnstaple, kterým protéká přílivová řeka Taw, a rychle si oblíbili i některé z jeho obchůdků a obchodních center.
V rodinách, jak už to tak bývá, někteří prožili skvělé chvíle, jiní měli pocit, že nejsou dostatečně krmeni – Angličané přes den jedí tousty, český oběd neznají – a některým bylo občas chladno. Pokud jde o počasí, měli jsme mimořádné štěstí, protože bylo většinou jasno nebo polojasno, téměř nepršelo, ale po ránu několikrát mrzlo. Během týdne jsme prožili anglickou oslavu amerického svátku Halloween a zjistili jsme, že to není slavnost jen pro děti, ale užívají si jí i dospělí, kteří se také převlékají za různá monstra a čarodějnice. V sobotu dopoledne studenti v krátkých prezentacích předvedli, co se za týden naučili, obdrželi certifikáty, nakoupili potraviny na zpáteční cestu a rozloučili se s Barnstaplem.
Naše cesta však nekončila. Zaparkovali jsme ve městě Bridgwater, kde za soumraku začal jeden z největších karnevalů na světě, Bridgwater Carnival. Městem naplněným lidmi, stánky a atrakcemi pozvolna projížděla asi stovka obrovských stylizovaných kamionů, alegorických živých obrazů. Jeden byl vyzdoben ve stylu Alenčina zrcadlového dobrodružství, jiný jako vzpomínka na Občanskou válku a ze všech hrála velmi hlasitá anglosaská hudba. Po skončení karnevalu jsme počkali v autobusu na správnou chvíli k odjezdu a uprostřed noci jsme vyrazili domů.
Celou akci skvěle a pečlivě zorganizovala Mgr. Barbora Honzátková, která byla po celou dobu svým studentům i kolegům oporou a průvodkyní a zaslouží velké poděkování. Cesta by nebyla možná, kdyby ji nezvládli páni řidiči, kteří byli nejen profesionály – v Anglii se jezdí vlevo a s volantem na české straně vozu není vůbec jednoduché řídit – ale hlavně pohodovými společníky. Díky patří jim i studentům, kteří cestu zvládli a dokázali vhodně reprezentovat sebe, svou školu i Českou republiku. Takže zase někdy na shledanou!
Mgr. Petr Jančík, Gymnázium Rájec-Jestřebí, o. p. s.
.
mapa
Meteostanice