STUDENTI GYMNÁZIA RÁJEC-JESTŘEBÍ V PRAZE
Již tradiční akcí, které Gymnázium Rájec-Jestřebí pořádá pro své studenty je návštěva Prahy. Tentokrát se do hlavního města vypravili v doprovodu svého třídního vyučujícího studenti kvinty. A protože české dráhy zvládly dopravit cestující na místo včas, mohla skupina obdivovat krásy naší metropole už kolem poledních hodin.
První kroky vedly na památný Vyšehrad. Po prohlídce míst, kde odpočívají významné osobnosti naší historie, následovala návštěva Vyšehradské kapituly a procházka po hradbách s nádhernými výhledy, které byly podtrženy slunečními paprsky v jinak chladném dni. Po krátkém rozchodu a občerstvení na Václavském náměstí spěchala skupina na náměstí Staroměstské, aby společně s dalšími desítkami návštěvníků shlédla vystoupení apoštolů na staroměstském orloji. To už se ale sluníčko začalo schovávat a zima zalézala za nehty. To byl důvod k pozvolnému návratu. Z Karlova mostu bylo možné obdivovat podvečerní panorama Hradčan, pořídit pár tradičních fotek nebo se připojit k mnohým, kteří se zastavili u místa, kde byl do Vltavy shozen sv. Jan Nepomucký. Na Kampě většina studentů neodolala, aby si nevyzkoušela vylézt na tři bronzová miminka, každé o váze 800 kg, dílo to poněkud kontroverzního umělce Davida Černého. A pak rychle po mostu Legií k Národnímu divadlu a na ubytování do tepla do hotelu Olšanka.
Druhý den po vydatné snídani zamířily kroky kvintánů z rájeckého gymnázia na Pražský hrad, starobylé sídlo českých králů, jehož panorama mohli den předtím obdivovat z Karlova mostu. Prohlídka katedrály s hrobkami významných panovníků a světců, starého královského paláce s monumentálním Vladislavským sálem nebo oknem, odkud byli roku 1618 vyhozeni pražští místodržící, přiblížila studentům významné okamžiky naší historie. V úzké Zlaté uličce bylo trošku víc plno a těsno, ale na dobré náladě to nikomu neubralo.
Po opuštění královského areálu zůstal středověk za jeho hradbami a dalším cílem byl objekt spojený s takřka nedávnou minulostí a to konkrétně s temnou dobou německé okupace v době Protektorátu Čechy a Morava. Jednalo se o kryptu kostela svatých Cyrila a Metoděje, kde našlo své útočiště a později i smrt sedm hrdinů odboje, kteří se podíleli na úspěšném atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, včetně obou hlavních protagonistů Josefa Gabčíka a Jana Kubiše. Po zhlédnutí krátkého dokumentu byla možnost vstoupit do krypty samotné a nechat na sebe působit její atmosféru. Věřím, že si všichni z tohoto místa odnesli nejen nové poznatky, ale i zvláštní a osobité pocity, které toto místo v člověku zanechá.
Následovala cesta přes Karlovo náměstí, s prohlídkou místa první pražské defenestrace a pak už rozchod na Václavském náměstí a návrat zpět.
Ani třetí a poslední den se počasí neumoudřilo, bylo stále chladno a navíc se přidala únava z předchozích dvou náročných dní. Ale kvintány z rájeckého gymnázia to neodradilo a nálada byla i přes tyto překážky od rána výborná. Jistě tomu napomohla i zajímavá návštěva Muzea Karlova mostu a plavba lodičkou po Vltavě, která vždy patří k oblíbeným atrakcím výletu do Prahy. A nakonec trochu historie, přírody a poznání v nově zbudovaných expozicích Národního muzea, jehož monumentální interiér vždy okouzlí a ohromí. Prohlídka sálů s tématikou pravěku, evoluce, mineralogie či historie byla završena vyhlídkou na Prahu z kopule muzea. A tímto pohledem na střechy a věže pražských domů a kostelů se studenti Gymnázia Rájec-Jestřebí rozloučili s hlavním městem, kde prožili tři úžasné dny a odjížděli domů s novými poznatky a zážitky, které jim snad více přiblížily momenty naší historie zatím jim známé jen z učebnic dějepisu.
Mgr. Jiří Prudký
.
mapa
Meteostanice