S Erasmem do světa
Projektové setkání vybraných studentů Španělska, Francie, Česka a hostitelského Německa „MINIMALISM: Is simplifying the way for our planet?“ se uskutečnilo ve dnech 24. 3. – 30. 3. 2019 v německém Hannoveru a bylo zaměřeno na jídlo a odpady s ním spojené.
Cesta začala v neděli ráno u Hotelu Grand v Brně. Bylo nás osm nadějných studentů, chlouba Gymnázia Rájec-Jestřebí, a dvě trpělivé, stresu odolné ženy, p. učitelka Pernicová a p. učitelka Honzátková. Na nádraží jsme se všichni nalodili do autobusu a po přestupu v matičce Praze na Florenci jsme pokračovali v cestě do Hannoveru. Celé naše cestování bylo sice zdlouhavé, trvalo 12 hodin, ale to nám neubíralo na nadšení z cesty za vědomostmi a dobrodružstvím. Po desáté hodině večer bylo útrapám a kodrcání v autobuse konec, vzali si nás domů naši náhradní němečtí rodičové
První den nabitého programu započal v partnerské škole společným seznámením s chodem školy a se všemi projektovými studenty. Poté jsme se odebrali poznat město Hannover a jeho krásy. K večeru nás čekalo velmi milé překvapení: kuchařská škola, která pro nás přichystala malý workshop s výrobou hamburgerů, na který jsme si během prohlídky města museli nakoupit určené suroviny. Háček byl v tom, že jsme je měli nakoupit nejlépe bez jakéhokoliv odpadu.
Během celého týdne jsme podnikli mnoho úžasných exkurzí a výletů. Mezi ně patřila například návštěva farem. Jak ekologické, kde se zvířata nechovala jen na porážku a žila relativně přirozeným způsobem, tak i průmyslové krocaní farmy, kde se krocani chovali vyloženě pro jatka. Bylo to zajímavé a zároveň i děsivé. Další velmi poučnou exkurzí byla prohlídka sběrného dvora, kde jsme se mohli podívat, jak se nakládá s odpadem, který my lidé tak nadměrně produkujeme.
Náš největší výlet a zážitek, troufám si tvrdit, byl Berlín. Zde jsme všichni navštívili Braniborskou bránu a budovu Německého spolkového sněmu. A pak ten, kdo měl zájem, se mohl připojit ke komentované prohlídce Berlína, kterou si pro nás připravil jeden z německých studentů. Rozloučení se všemi účastníky projektu bylo v pátek na večírku, kde byla spousta dobrého a ještě více lahodného jídla a pití.
Tímto bych chtěla za nás všechny moc poděkovat našemu panu řediteli Laštůvkovi, že projekt podpořil, a paní učitelce Pernicové za jeho realizaci a za to, že nás vzala s sebou. Dovolím si říct za všechny, že jsme si jej velmi užili a mnoho z nás si naplno uvědomilo, jak moc odpadu dokážeme vyprodukovat jen jídlem. Ze své vlastní zkušenosti vlastně vše znám, už od mala v tomto stylu vyrůstám a vím, jak nezanechávat zbytečný odpad. Ale velice mě těší, že mnoho studentů se o to zajímá také a postupně mění svůj životní styl.
Cecilie Filipová
Gymnázium Rájec-Jestřebí, kvarta
.
mapa
Meteostanice