Studentka tercie se zapojila do T-exkurzí
Na podzim 2019 jsem žákům nabídla možnost rozvíjet svoje znalosti v přírodovědných oborech v rámci projektu Jihomoravského kraje JCMM v T-exkurzi. Vybírat mohli hned ze čtrnácti různých témat.
Na T-exkurzi byli přijati jen studenti, kteří splnili velmi náročné podmínky. Psali motivační dopis a následně museli úspěšně absolvovat test. Z našeho gymnázia tímto výběrem prošla žákyně tercie Tamara Mikeťuková. Tímto bych jí chtěla poděkovat za účast a výbornou reprezentaci gymnázia. A zde je její postřeh ze zmíněné exkurze, která se konala na Lékařské fakultě MU v Brně.
Mgr. Hana Nejezchlebová, vyučující chemie
Hned když jsem se o T-exkurzích dozvěděla, neváhala jsem, protože ráda zkouším nové věci. Chemie mě opravdu baví. Tak mi bylo jasné, že si vyberu minimálně jednu exkurzi, která mě nadchne. Jakmile jsem uviděla název „Na počátku stála buňka“, rozklikla jsem. A opravdu mě to nadchlo. Možná se ptáte proč? Protože mě zajímá problematika karcinogenních onemocnění a chtěla bych se tomuto tématu věnovat i v budoucnu. Musím přiznat, že zpočátku jsem nevěděla, co očekávat, ale strachovala jsem se zbytečně. Exkurze naopak předčila moje očekávání. A na sto procent bych jela zas. Myslím, že studentů se stejným cílem (oborem) moc není. A to je škoda, jelikož je stále co objevovat. Je úžasné vědět, že se – sice v malém měřítku – můžu podílet na výzkumu a tím i pomáhat. Chci mít možnost pomáhat, protože v dnešním světě je pomoci i naděje málo.
Co se týče nových znalostí, dozvěděla jsem se nejen to, jak správně pipetovat, ale i to, že vybavit laboratoř je celkem drahá záležitost. A také jsem poznala, jak funguje lidská buňka mimo tělo a jak se buňky shlukují a následně přeměňují.
Celkově to bylo zajímavé a plné informací. Zejména díky paní Ing. Markétě Svobodné a dobré organizaci celého projektu.
Tamara Mikeťuková, tercie
.
mapa
Meteostanice