Za zimou a netradičními sporty na Slovensko
Asi jen studentům Gymnázia v Rájci-Jestřebí se na konci letošního března poštěstilo v rámci jednoho týdne projíždět se na kole po sněhu, vystoupat na sněžnicích sjezdovkou na její vrchol, koupat se venku v termálních vodách s výhledem na zasněžené vrcholky hor a zároveň sestoupit do hlubin neosvětlené jeskyně a k tomu se ještě seznámit s mnoha kamarády z cizích zemí, potrénovat konverzaci v angličtině a spálit si obličej díky překrásnému slunečnému počasí, které celý týden ohlašovalo první známky jara.
Partnerskou schůzku v rámci mezinárodního projektu Zimní sporty a aktivní životní styl, který je financovaný z programu Erasmus+, po lednové schůzce v Litvě tentokrát organizovalo Gymnázium v Tvrdošíně na Slovensku. A dle ohlasů našich studentů se to slovenským kolegům podařilo výborně. Škoda jen, že kromě studentů z Litvy a Slovenska s námi nemohli být i finští přátelé, kteří měli s ohledem na pandemii Covid-19 stále zákaz vycestovat.
Po nedělním příjezdu do Oravice a ubytování se v horské chatě následovala v pondělí rozcvička v podobě výstupu na sněžnicích sjezdovkou na její vrchol a poté jsme se přesunuli do Gymnázia v Tvrdošíně. Po úvodním seznámení se se školou dostaly česko-litevsko-slovenské skupiny studentů za úkol vyhledat nejzajímavější místa v Tvrdošíně a vydaly se na pěší túru. Gotický dřevěný kostel z 1. poloviny 15. století, který je na seznamu UNESCO, byl mezi nimi velkou perličkou.
Úterní – jak jinak než slunečné – dopoledne dalo studentům po fyzické stránce zabrat. Strávili ho totiž v Západních Tatrách ve ski-areálu Roháče Spálená. Jedna skupina studentů lyžovala a ta druhá se po velmi kluzkém terénu vydala k Tatliakově chatě. Kdo sportování ještě neměl dost, tak si odpoledne vyzkoušel jízdu na Fat Bike. Speciálně upravené kolo ale nebylo na sněhu vůbec snadné ovládat. Namožené svaly poté studenti zregenerovali v termálních bazénech nedaleko od chaty.
Po probuzení se všichni vydali na Štrbské pleso a túru završili výhledem z rozhledny Tatras Tower. Ve výšce 1413 m n. m. někteří dokonce překonali strach z výšek, protože za ten krásný výhled to stálo. V odpoledních hodinách museli zase studenti rozdýchávat smíchem namožené bránice při pohledu na vydařené fotografie z centra optických klamů. A už tak nabitý program byl po večeři završen velmi zajímavou přednáškou horské služby a ukázkou vybavení, které při zásazích záchranáři používají.
Během čtvrtečního dopoledne se studenti stali pro změnu fanoušky mezinárodní soutěže ve skialpinismu. Všichni obdivovali výdrž a kondici závodníků. Následovala návštěva skanzenu Múzeum Oravskej dediny, který ukazuje život v původních oravských vesnicích, a poté prohlídka neosvětlené Brestovské jeskyně s čelovkami na helmách. Pro některé to byl nezapomenutelný zážitek obohacený o vtipné komentáře slovenského průvodce.
Závěrečný den projektu nechyběla procházka do Juráňovy doliny, během které už bez ostychu konverzovali v angličtině téměř všichni. Na chatě byli poté vyhlášeni vítězové fotografické soutěže O nejkrásnější pohlednici z Oravy, byly předány certifikáty o účasti, a to signalizovalo, že se blíží odjezd.
Výměna kontaktů a adres, rozloučení s litevskými i slovenskými kamarády a cesta domů, během které bylo postaráno o suvenýry v Salaši Syrex, kde se vyrábí typické slovenské sýry. Zdřevěnělé nohy z autobusu jsme si protáhli na procházce k soše Juraje Jánošíka v Terchové a poslední zastávkou na cestě zpět byl Slovenský orloj ve Staré Bystrici, prý nejpřesnější orloj na světě.
Řekla bych, že za ty spálené obličeje tyto nezapomenutelné zážitky určitě stály a naši studenti už se nemohou dočkat dalších podobných projektů!
Mgr. Pavla Štěrbová
Gymnázium Rájec-Jestřebí o.p.s.
.
mapa
Meteostanice